MAGNETOMETRY – WYBIERZ MAGNETOMETR DLA SIEBIE

Magnetometr to urządzenie do pomiaru pola magnetycznego ziemi. Przyrząd wyposażony jest w czujniki mierzące bezwzględną intensywność magnetyczną ziemi, oraz jej odchyły. Na podobnej zasadzie działa popularny kompas, lub busola używana przez żeglarzy.

Magnetometr ma wiele zastosowań. Począwszy od magnetometru umieszczonego w smartfonie umożliwiającego poprawne funkcjonowanie map i nawigacji, po magnetometry transduktorowe wykorzystywane w satelitach NASA.

Magnetometr protonowy do wykrywania

Magnetometry protonowe są czułym i precyzyjnymi urządzeniami do lokalizowania obiektów żelaznych zakopanych pod ziemią. Podobnie jak każdy inny przyrząd korzystający z metody magnetometrii, ten również mierzy pole magnetyczne.

Narzędzie różni się tym, że wykorzystuje rezonans jądrowy protonów obecnych w ziemi. Dzięki temu magnetometr wykrywa niewielkie zmiany pola magnetycznego powodowane przez obecność hydrantu podziemnego, czy nawet gwoździa geodezyjnego.

W przeciwieństwie do popularnych lokalizatorów metali magnetometr wykrywa jedynie materiały ferromagnetyczne. Takimi materiałami określa się obiekty, które wykazują właściwości magnetyczne. Są nimi między innymi rudy żelaza, pokrywy studzienek, hydranty podziemne, czy nawet miny wojskowe, granaty, lub inne obiekty militarne. Dzięki pomiarowi natężenia pola magnetycznego, magnetometr pozwala precyzyjnie wykryć położenie różnych obiektów, nawet gdy znajduje się on na dużej głębokości, a także pod wodą.

Magnetometr z trybem Power SmartTrak

Zaawansowany magnetometr z funkcją wykrywania kabli pod napięciem i filtracją zakłóceń.

 • Tryb Power
 • Funkcja Erase
 • Czytelny wyświetlacz

Magnetometr z trybem Power SmartTrak

Zaawansowany magnetometr z funkcją wykrywania kabli pod napięciem i filtracją zakłóceń.

 • Tryb Power
 • Funkcja Erase
 • Czytelny wyświetlacz

Wytrzymały podwodny magnetometr ML3S

Podwodny magnetometr do wykrywania obiektów z zawartością żelaza do zastosowań poszukiwawczych i militarnych.

 • Wodoodporny do 76m
 • Prosta obsługa
 • Dwie długości

Wytrzymały podwodny magnetometr ML3S

Podwodny magnetometr do wykrywania obiektów z zawartością żelaza do zastosowań poszukiwawczych i militarnych.

 • Wodoodporny do 76m
 • Prosta obsługa
 • Dwie długości

Lokalizator z magnetometrem PL-TT

Zaawansowany lokalizator metalowych pokryw i obiektów ferromagnetycznych z wbudowanym 4 częstotliwościowym lokalizatorem kabli i rur.

 • Lokalizacja kabli i rur
 • Wbudowany magnetometr
 • Wbudowane tryby pasywne

Lokalizator z magnetometrem PL-TT

Zaawansowany lokalizator metalowych pokryw i obiektów ferromagnetycznych z wbudowanym 4 częstotliwościowym lokalizatorem kabli i rur.

 • Lokalizacja kabli i rur
 • Wbudowany magnetometr
 • Wbudowane tryby pasywne

Magnetometry w życiu codziennym?

Magnetometry, a dane geologiczne

Przedmiot ten jest powszechnie stosowany przez geografósw czy geologów. Związane jest to z możliwością wykrycia za jego pośrednictwem odpowiednich struktur.

Magnetometry w badaniu zjawisk archeologicznych

Magnetometr również w sposób znaczny ułatwia pracę badawczą archeologom, ułatwiając odnajdywanie odkryć.

Magnetometry w inżynierii

Urządzenia te również znajduje swoje zastosowanie podczas wiercenia kierunkowego.

Magnetometry w astronomii oraz badaniu pola magnetycznego

Osoby zajmujące się fizyką i astronomią również dobrze znają funkcje tego urządzenia. Jednym z jego zastosowań w tym obszarze jest wskazanie na zakłócenia magnetyczne Ziemi podczas zjawiska, jakim jest zorza polarna. Magnetometr stosowany jest również w celu dokładnego określenia zmian pola magnetycznego Ziemi.

Magnetometr pozwala dokładnie określi położenie minerałów

Magnetometr służy również do znajdowania minerałów, takich jak m.in. ruda żelaza czy magnetyt. W tym celu wykorzystywane są najczęściej magnetometry powietrzne. W przypadku poszukiwań na obszarze dna morza można wykorzystać również dedykowane magnetometry morskie.

Magnetometr w życiu codziennym

W ostatniej dekadzie wykorzystywanie magnetometrów stało się jeszcze bardziej powszechne ze względu na obecność ich w urządzeniach mobilnych. Obecność ich w telefonach uprawnia funkcjonowanie GPS i pozwala sprawniej odnaleźć właściwą drogę. Istnieją również aplikacje, które pozwalają spróbować amatorom wykryć metal za pośrednictwem komórki.

Magnetometr w wojsku

Zastosowanie tych urządzeń jest naprawdę szerokie. Korzystają z niego nawet wojskowi, wykrywając łodzie magnetyczne należące do przeciwnika. Z urządzenia, jakim jest magnetometr korzysta się na całym świecie.

Magnetometry – korzyści z posiadania przyrządu mierzącego pole magnetyczne

Magnetometr to urządzenie, które ułatwia pracę osobą wykonującym szereg prac. Czerpać z jego funkcji mogą zarówno osoby wykonujące specjalistyczne prace, jak i osoby prywatne. Podstawową funkcją przydatną z perspektywy każdego człowieka jest precyzyjna nawigacja. Mogą z niej korzystać właściciele telefonów marki iPhone, LG czy Samsung. Sprzęt ten może okazać się również przydatny podczas zaginięcia komórki lub innych obiektów elektronicznych. Właściwości związane z możliwością wykrywania wskażą na obszar, gdzie może się znajdować zaginiony przedmiot. Nawet proste modele znacznie ułatwiają prace związane z remontem. Posiadanie tego sprzętu ułatwia firmą również pracę z zakresu kontroli. Przyrząd ten używany jest również w pracach badawczych. Dzięki tym urządzeniom można również z łatwością wykryć zagrożenia w zakresie wydobycia węgla z kopalni. Posiadanie takiego sprzętu to również pewność większego bezpieczeństwa ze względu na możliwości wykrycia m.in. niewybuchów. Przedmiot ten jest niezwykle ceniony za możliwości odkrycia za jego pośrednictwem złóż metali szlachetnych. To niezwykle cenne znalezisko. Zastosowanie magnetometrów jest tak różnorodne, że prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu korzystała z dobrodziejstw tego urządzenia.

Czym charakteryzuje się dobry magnetometr?

Wybierając urządzenie do wykorzystania podczas pracy, należy wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych cech.

 • Rozważając wybór sprzętu do prac w przedsiębiorstwie, warto skorzystać z propozycji oferowanych przez profesjonalistów.
 • Istotny będzie wybór cenionej pod względem jakości marki oraz opinie internautów. Najlepsze magnetometry charakteryzują się wysokim poziomem precyzji pomiaru.
 • O bezpieczeństwie dla użytkownika będą świadczyć certyfikaty.
 • Dużym udogodnieniem jest czytelny wyświetlacz umożliwiający bezproblemowe odczytanie pomiarów. Dzięki temu dane będą dotyczące m.in. natężenia pola będą dostępne od razu.
 • Dobry magnetometr to taki, który jest wytrzymały, dokładny, a zarazem intuicyjny, jeżeli chodzi o obsługę.
 • Tryb o nazwie ERASE umożliwia redukcje do minimum wszelkiego rodzaju zakłóceń. Dzięki takiemu magnetometrowi poszukiwany obiekt można będzie znaleźć jeszcze szybciej.
 • Istotną kwestią jest również długiej nieprzerwanej pracy. Najlepiej, aby bateria pozwalała na co najmniej dobę poszukiwań. Z praktycznego punktu widzenia dobrze, aby urządzenie to było lekkie i poręczne. Takie cechy pozwolą na uniknięcie zmęczenia podczas wykonywanych prac.
 • Warto również, aby producent wskazywał odporność na takie kwestie, jak kontakt z wodą lub wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Oczywiście dobór odpowiedniego magnetometru zależy od przyszłych prac wykonywanych za jego pośrednictwem.
 • Warto dobierać rodzaje magnetometrów w zależności od potrzeb. Nie mniej jednak większa głębokość zawsze będzie dodatkowym atutem.

Magnetometr – dobry wykrywacz podwodny ?

W przeciwieństwie do sygnałów radiowych, pole magnetyczne pod wodą rozprzestrzenia się równie dobrze jak na powierzchni. Standardowe wykrywacze metali nie gwarantują tak dobrego zasięgu wykrywania jak magnetometry. Magnetometr protonowy firmy Subsurface Instruments jest przyrządem dedykowanym do poszukiwań podwodnych. Urządzenie może pracować na głębokości do 150m pod wodą. Z jego pomocą można w łatwy sposób wykrywać wraki statków, których gołym okiem się nie zobaczy, a także inne obiekty żelazne na dnie.