Wielopunktowy korelator Enigmą

Wielopunktowy korelator Ovarro Enigma to urządzenie zaprojektowane do precyzyjnego wykrywania awarii wodociągowych, oraz ciepłowniczych. Wykrywanie wycieków odbywa się przy wykorzystaniu technologii akustycznej. Podczas lokalizacji wycieku Enigma osłuchuje instalacje i nagrywa zarejestrowane pomiary. Czujniki mogą być rozstawione na rurze, lub pionowych elementach, takich jak: zasuwy, hydranty itp.

Enigma dostępna jest również w wersji “HyQ” z sensorami hydrofonowymi. Oznacza to, że w sytuacji, gdy instalacja jest wykonana z tworzywa sztucznego czujnik można wprowadzić bezpośrednio do instalacji. Urządzenie nie różni się w działaniu niczym od standardowej lokalizacji, ale jest znacznie dokładniejsze.

Lokalizatory wycieków wody Enigma

Wielopunktowy, wielofunkcyjny wykrywacz wycieków Enigma jest od wielu lat jednym z najbardziej precyzyjnych produktów do nieszczelności wodociągów i ciepłociągów. Niewielkich rozmiarów czujniki ustawiane są na rurach. Urządzenie wyposażone jest w nawet 8 czułych sensorów o niewielkich wymiarach. Sprzęt można z sukcesem umieścić w niewielkich komorach, do których dostęp jest utrudniony.

Wykrywanie wycieków metodą akustyczną

Wykrywanie nieszczelności i wycieków wody w większości przypadków przeprowadzane jest przy użyciu urządzeń elektroakustycznych. Są to między innymi korelatory, ale także geofony itp. Produkty akustyczne osłuchują instalację rurociągową. W miejscach wycieków wody generowany jest charakterystyczny szum. Korelator rejestruje dane w postaci nagrań dźwiękowych. Na podstawie danych rur i zapisanych szumów wytyczane jest miejsce wycieku.

Lokalizacja wycieków wody z rurociągów plastikowych, oraz metalowych jest szczególnie przydatna w przypadku zaniku ciśnienia w sieci. W zależności od typu i materiału, z którego instalacja jest wykonana z pomocą przychodzą różne urządzenia do detekcji wycieku. Do lokalizacji nieszczelności wodnej w instalacjach wewnętrznych, np. mieszkaniu stosuje się geofony, lub kamery termowizyjne.

Wielopunktowa korelacja na sieciach wodnych

Rejestratory Enigma są rozmieszczane w wielu miejscach, zwykle na zaworach lub hydrantach, w normalnych godzinach pracy. Mogą być zaprogramowane do pracy w dzień lub w nocy. Czujniki rejestrują rzeczywisty dźwięk wycieku. Po przesłaniu danych do komputera szum jest przenoszony do oprogramowania hosta, gdzie jest przetwarzany w celu wyświetlenia wszystkich pozycji wycieku między rejestratorami. Programowanie i odczyt danych wykorzystuje komunikację optyczną i USB w celu zapewnienia szybkiego i bezstratnego działania.

Lokalizatory wycieków Ovarro

Precyzyjne korelatory do wykrywania wycieków pod powierzchnią ziemi dostosowane są do wymagań użytkownika. Urządzenia pozwalają wykryć nieszczelność szybciej i dokładniej. Korelator Enigma gwarantuje wykrycie wycieku już od 5 metrów sześciennych na dobę. Ponadto sprzęt został wyposażony w baterię umożliwiającą nawet 5 lat pracy bez wymiany źródła zasilania. Minimalne koszty serwisowe i wytrzymałość urządzenia to gwarancja zaspokojenia potrzeb wymagającego operatora.