Jak zlokalizować wyciek wody w domu?
Dysponujemy kilkoma niezawodnymi metodami wykrywania, dzięki którym wiemy, w jaki sposób zlokalizować wyciek wody oraz ustalić przyczyny jego występowania. Wykrywanie wycieków jest podstawowym działaniem, które pozwala na szybkie i efektywne zlokalizowanie problemu wilgoci.
Lokalizacja wycieków wody
Mokre ściany dla wielu osób nie są sygnałem alarmowym i nie motywują do podjęcia szybkich środków zaradczych. Należy pamiętać, że bagatelizowanie wycieku z instalacji może zakończyć się serią negatywnych konsekwencji. W większości przypadków wyciek wody może poskutkować sporym rachunkiem – w końcu będziemy musieli zapłacić za wodę, w zależności od wielkości wycieku, ale także wiąże się to z niebezpieczeństwem związanym z możliwością zwarcia sąsiednich instalacji – instalacji grzewczej, elektrycznej, czy innej.
Poza tym wilgoć może powodować nie tylko przebarwienia na powierzchni ścian czy w przypadku dachów płaskich, ale także groźną dla zdrowia pleśń. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dachu, aby zapobiegać przed uszkodzeniami instalacji.
Zadbaj o wysoką jakość instalacji – rury to podstawa
Pamiętajmy, że pękniętą rurę, która spowodowała wyciek i pojawienie się mokrych ścian, i tak trzeba będzie naprawić. Zwlekając, po prostu zwiększamy obszar szkód i środki potrzebne do naprawy instalacji. Dlatego poleca się od razu zabezpieczyć miejsce wycieku.
Co ważne, nawet niewielka nieszczelność może spowodować bardzo duże straty i przyczynić się do pojawienia się wilgoci oraz jej negatywnych konsekwencji w mieszkaniu – wpływ ma na to lokalizacja wycieku wody w domu. Dlatego wszelkie przebarwienia lub mokre ślady drobnych nieszczelności na powierzchni ścian powinny od razu zwrócić naszą uwagę i przyczynić się do tego, że skorzystamy z usługi osób, które w profesjonalny sposób wykryją wyciek wody w domu.
Gdzie pojawiają się wycieki wody?
Wyciek wody w domu występuje bardzo często w starym budownictwie i jest prawdziwą zmorą lokatorów. Nie oznacza to, że i w nowych budynkach nie może dojść do przecieków wody. Wprawdzie to stare instalacje są z oczywistych względów bardziej narażone na awarie, ale przypadki rozszczelnienia czy uszkodzenia instalacji wodnej mogą się zdarzyć dosłownie wszędzie. W tzw. nowym budownictwie najczęstszą przyczyną zalania jest niefachowo wykonana przeróbka instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dlatego, jeśli myślisz o instalacjach wodnych, to zawsze warto skorzystać z usług ekspertów.
Lokalizacja nieszczelności pozwala szybko wykryć miejsce wycieku i usunąć awarię, co przyczynia się do ograniczenia ewentualnych strat materialnych oraz zachowania bezpiecznego środowiska do życia lub pracy – w tym zabezpieczenia instalacji grzewczej.
Rodzaje wycieków i różne sposoby ich lokalizacji
Istnieje kilka źródeł wycieków wody. Może dojść do wycieku z centralnego ogrzewania, instalacji ciepłej i zimnej wody czy z kanalizacji. Pierwszą oznaką małych wycieków najczęściej jest zwiększona wilgotność ściany przy podłodze i odklejające się listwy przypodłogowe – to powinno nas zaniepokoić.
Aby zlokalizować pękniętą rurę lub inne miejsca uszkodzenia, można skorzystać z następujących sposobów:
- wykorzystać gaz znacznikowy,
- metodę dymowa,
- metoda polegająca na termicznym wykryciu przecieku,
- metoda elektroakustyczna,
- geofon -specjalny detektor,
- termografia (tu potrzebna będzie kamera termowizyjna w miejscu wycieku).
Nie ma jednej idealnej metody, która pomoże znaleźć pękniętą rurę i wyciek wody w ścianie – każdy przypadek jest inny i metoda lokalizacji wycieku wody musi być odpowiednio dobrana do sytuacji. Metoda dająca świetne rezultaty to tak, która działa w Twoim domu.
Lokalizacja wycieku wody jest kluczowym aspektem
Najczęstszym sposobem, pozwalającym wykryć wyciek wody w ścianie, jest sprawdzenie wodomierza. Jeśli widzisz, że zużycie wody w budynku wzrasta, podczas gdy nie ma zauważalnego wycieku lub zużycia wody, prawdopodobnie w Twoim domu jest wyciek.
Możesz również użyć barwnika hydraulicznego, aby sprawdzić, czy nie ma przecieków. Ta metoda polega na wprowadzeniu jednej część barwnika, a ciepła woda powinna stanowić dziesięć części mieszaniny. Następnie należy wlać ten roztwór do podejrzanej nieszczelnej rury.
Po odczekaniu kilku minut należy poszukać niebieskiego zabarwienia w pobliskich zlewach, toaletach itp. Jeśli kolor pojawi się, może być wyciek w rurze, którą próbujesz naprawić.
Ta metoda zwykle działa najlepiej, gdy szukasz przecieków w starszych rurach – ponieważ przecieki mają tendencję do podróżowania szybciej przez stare rury. Dzięki temu sposobowi pęknięta rura w budynku nie będzie już problemem nie do pokonania.
Jak zlokalizować wyciek wody w domu?
Jeśli żadna podana metoda nie działa, należy zamknąć wszystkie krany i urządzenia wykorzystujące wodę, które nie są podłączone do głównego źródła wody w budynku czy mieszkaniu (tj. zmywarka i pralka). Odczekaj kilka godzin, a następnie włączaj każde urządzenie po kolei.
Jeśli po włączeniu jednego z nich nastąpi znaczny wzrost zużycia wody, może to oznaczać, że w danym urządzeniu jest nieszczelność. Chociaż ta metoda nie działa za każdym razem, to ma zastosowanie częściej, niż myślisz!
Pęknięta rura nie będzie problemem!
Kiedy widzisz kałużę na podłodze lub ścianie w swoim domu, możesz myśleć, że to nic wielkiego i że sama wyschnie. Jednak jeśli zostawisz tę kwestię w spokoju, to problem wycieku wody może się pogorszyć. Skończy się na uszkodzeniu rury i pojawieniu się wody na suficie, ścianach i podłodze.
Aby uniknąć tego scenariusza, musisz dowiedzieć się, skąd pochodzą nieszczelności. Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby dowiedzieć się, gdzie jest wyciek. Poznaj następujące metody działania.
Aby zlokalizować wyciek wody na ścianie lub podłodze:
- Wyłącz dopływ wody w rurach.
- Poszukaj mokrych miejsc w pobliżu rury lub armatury.
- Sprawdź za toaletami i wannami, czy na ścianie nie ma przecieków i nieszczelności.
- Użyj swojego nosa! Kiedy coś przecieka, często pojawia się wyraźny zapach, który możesz wykorzystać do zlokalizowania miejsca problemu.
- Jeśli pachnie jak gaz, natychmiast wyłącz gaz i wezwij fachowca, aby naprawił wyciek.
- Jeśli pachnie jak zgniłe jaja lub siarka, może być problem z podgrzewaczem gorącej wody lub drenażem.
Zadbaj o usunięcie nieszczelności znajdujących się w obrębie rurociągu
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że regularne badanie rurociągu, zwłaszcza jeśli mieszkamy w starym domu lub w miejscu, gdzie zimy mogą być surowe. Jeśli wyciekanie wody nie zostanie wykryte od razu, mogą prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak pleśń i gnicie, a nawet zalanie.
Oto kilka wskazówek dotyczących sprawdzania instalacji systemu wodnego
Zacznij od kontroli wizualnej. Jeśli masz szczęście posiadać piwnicę, zacznij od jej obejrzenia. Szukaj wszelkich przebarwień na ścianach lub podłogach, które mogą świadczyć o nieszczelności instalacji.
Zwróć szczególną uwagę na narożniki lub odległe miejsca pokryte płytkami ceramicznymi, do których trudno dotrzeć, gdzie rury mogą być ukryte przed wzrokiem.
Na czym polega badanie instalacji wodnych?
Chociaż nie da się przewidzieć, gdzie i kiedy mogą wystąpić wycieki wody z instalacji, istnieją pewne wspólne przyczyny wycieków. Jedną z nich jest sprawdzenie wszelkich zmian, jakie ostatnio zaszły w domu, np. zainstalowanie nowych urządzeń lub przeprowadzenie remontu.
A może niedawno miało miejsce kucie posadzki? Tak wnikliwe badanie stanu instalacji pozwoli na sprawne wykrycie, dlaczego woda pojawia się w niepowołanym miejscu.
Wycieki z wanien i pryszniców – wadliwa instalacja
Wanny i prysznice mogą przeciekać na wiele sposobów. Pierwszym krokiem może być sprawdzenie odpływu pod kątem wycieków. Jeśli odpływ jest powolny, może to oznaczać, że coś blokuje rurę odpływową, np. włosy lub resztki mydlane.
Może to również oznaczać, że sam odpływ jest zatkany, co z kolei może powodować cofanie się wody. Polecamy zastosowanie tłoku, aby usunąć wszelkie blokady. Jeśli po wprowadzeniu tej metody nie nastąpi zmiana, to być może trzeba będzie zadzwonić do hydraulika, aby wyczyścił odpływ prawidłowo.
Wanna może również wyciekać ze ścian lub nawet zza ściany podtrzymującej ją. Jeśli podejrzewasz ten rodzaj wycieku, możesz spróbować sprawdzić, czy za wanną nie ma mokrych obszarów lub odbarwionych płytek. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek oznaki wilgoci lub odbarwienia za wanną, może to być oznaką wycieku hydraulicznego z instalacji.
Zakręć dopływ wody i wezwij hydraulika, jeśli uważasz, że Twoja instalacja spowodowała wyciek!
Jeśli wróciłeś do domu do zalanej piwnicy lub rachunek za wodę jest wyższy, niż oczekiwano, możesz mieć nieszczelne rury. Są metody, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi problem i skąd wydobywa się woda.
Pora na badanie instalacji
Zastanów się, co się ostatnio dzieje w Twoim domu – czy zaczęło się to po pomalowaniu domu? Czy jest to bardziej widoczne po deszczu? Czy zdarza się to częściej, gdy uruchamiasz zmywarkę? To wszystko są wskazówki, które mogą wskazywać na to, z którego miejsca w instalacji pochodzi problem.
Na czym polega ta metoda badania instalacji?
Jeśli niedawno malowałeś, spróbuj przejechać kostką lodu po każdej ścianie i zobacz, która z nich stopi się pierwsza. Polecamy stosowanie tej metody w przypadku uszkodzenia rurociągu z ciepłą wodą. Kiedy pada deszcz, sprawdź, czy na suficie lub podłodze w różnych miejscach domu nie ma wilgotnych plam i obserwuj, czy nie pogarszają się one stopniowo w miarę trwania deszczu.
Badanie to możesz przeprowadzać regularnie. Jeśli zauważysz, że w pewnym miejscu w domu woda leje się z sufitu, gdy uruchamiasz zmywarkę (która oczywiście wykorzystuje wodę), sprawdź, czy nie ma tam w pobliżu jakiejś rury.
Po zawężeniu miejsca, w którym się to dzieje, można wwiercić się w ścianę gipsową lub zdjąć listwy przypodłogowe wokół tego obszaru, aby poszukać pęknięć lub przerw w rurach. Można również sprawdzić w lokalnym wydziale wody – ta metoda może być pomocna, jeśli rachunek za wodę jest niespodziewanie wysoki.
Wykrywanie wycieków w instalacji
Skuteczna lokalizacja wycieków wody pozwala na wyeliminowanie źródła wycieku i efektywne osuszenie pomieszczenia. Ważne jest, aby nie bagatelizować problemu, a jeśli nie potrafimy sami uporać się z wyciekiem, powinniśmy wykorzystać pomoc specjalistów.
Specjalista wykorzystuje profesjonalne metody wykrywania wycieków, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko i, co najważniejsze, bez konsekwencji wykryć i pozbyć się problemu.